BusinessOulun ajankohtaisimmat uutiset

Loppulan tilalle etsitään yrittäjää

Loppulan tilalle etsitään yrittäjää

Loppulan ystävät ry etsii Sanginjoen luonnonsuojelualueen sydämenä tunnettuun Loppulan kiinteistöön yrittäjää syyskuun aikana.

Loppulan tila sisältää 137 neliön hirsisen päärakennuksen, rantasaunan, navetan, maakellarin ja metsureiden majoituskäytössä olleen rakennuksen. Viimeksi mainittu puretaan ja tilalle rakennetaan uudet saunatilat. Rakennuksia ei ole suojeltu, mikä mahdollistaa monipuoliset muutostyöt remontissa, myös uudisrakentaminen on mahdollista kaavan sallimissa puitteissa. Remontti toteutetaan tulevan vuoden aikana ja sen toteutuksessa voidaan huomioida myös tilan tulevan yrittäjän toiveita. Remontin kustannukset katetaan Koneen Säätiön myöntämän lahjoituksen turvin.

Loppulan ystävät on vuokrannut vajaan 6 000 neliön määräalan tilan pihapiirin ympäriltä Oulun kaupungilta 50 vuoden vuokrasopimuksella. Alueella on voimassa Sanginjoen osayleiskaava ja Loppulan tila on määritetty julkisen palvelun ja hallinnon alueeksi.

Metsähallitus rakentaa Loppulan tilan välittömään läheisyyteen parkkialueen, josta tulee koko 2 500 hehtaarin Sanginjoen luonnonsuojelualueen retkeilyreitistön pääsisäänkäynti.

Yritystoimintaan monenlaisia mahdollisuuksia

Loppulan ystävät ry:n tavoitteena on kehittää aluetta kaikille avoimena virkistäytymistä ja luonto- ja ympäristökasvatusta tukevana toimintakeskuksena.

Yritystoiminnan toimialaa ei ole määritelty, joten liiketoiminta voi perustua esimerkiksi matkailuun, tapahtumiin, hyvinvointiin, luovaan työskentelyyn, kulttuuriin tai käsityöläisyyteen - tai vaikka kaikkiin yhdessä, kunhan toiminta palvelee alueen luontomatkailu- ja virkistyskäyttöä ympärivuotisesti ja ainakin osa tilan toiminnoista on yleisölle avointa jatkossakin.

“Yhdistyksemme on voittoa tavoittelematon, eli Loppulan tilan vuokrataso tulee olemaan edullinen. Tämänhetkisen arvion mukaan kuukausikulut ovat 500–700 euron luokkaa. Nykyisellään toiminnan pyörittäminen on ollut meidän yhdistyksemme vapaaehtoisten harteilla ja haluamme siirtää vetovastuun sellaiselle taholle, jolla on näkemystä alueen kehittämisestä, liiketoimintaosaamista ja tietysti luontoarvot kohdillaan”, toteaa yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Annamari Markkola.

Loppulan tilasta kiinnostuneet pääsevät tutustumaan kiinteistöön (os. Sanginjoentie 1101, 90660 Oulu). Myös median edustajat ovat tervetulleita Loppulaan kiinteistökokonaisuuden esittelypäivinä:
Sunnuntai 12.9. klo 12–17
Torstai 16.9. klo 14–17.30
Sunnuntai 19.9. klo 12–17

Tilasta kiinnostuneiden yrittäjien tulee toimittaa ehdotuksensa kirjallisesti 30.9.2021 mennessä Loppulan ystävät ry:n hallitukselle.

Lisätietoja ja yhteydenotot:
Loppulan ystävät ry hallituksen pj.
Annamari Markkola
annamari.markkola(at)oulu.fi, puh. 040 829 2103