Yllätyskirjapaketeista liikuntakummeiksi – kesäyrittäjät rakentavat omannäköisiä palveluja

Julkaistu:

Tänä kesänä 86 nuorta kokeilee yrittäjyyttä BusinessOulun Kesäyrittäjä-ohjelmassa. Yksi yritys rakentaa elämyksellistä myyntikojua yllätyskirjapakettien ja adoptoitavien pehmolelujen ympärille, toinen tarjoaa lapsille liikkumisen iloa Virpiniemessä. Molempien taustalla on omat kiinnostuksen kohteet ja innostus kokeilla, mihin omat ideat voivat kantaa. 

Bob with Books on neljän nuoren yhteisyritys, kiertävä löytötarinatoimisto, kuten tekijät sitä kutsuvat. Tuotevalikoima on kaikkea muuta kuin tavanomainen: kasvonaamiolla, karkeilla ja teellä koristeltuja yllätyskirjapaketteja, tarrabuffet, käsintehtyjä adoptiopehmoleluja sekä sudokuja ja ristikkoja sisältäviä kirjeitä itselle tai ystävälle.  

– Tarjolla on myös naposteltavaa ja virvokkeita. Pojat ovat meidän kahvilanpyörittäjiä, Senni kertoo ja viittaa veljiinsä Tuomakseen, 18, ja Topiakseen,18. 

Ideat muuttuvat elämykselliseksi myyntikojuksi

Tuotekehitys on tehty yhdessä ideoimalla – parhaat päätyvät osaksi kojun valikoimaa ja visuaalista ilmettä.

– Hauskinta on tässä vaiheessa ollut nähdä, kuinka ideat ovat muuttuneet konkreettisiksi tuotteiksi, Saana kuvailee. 

Sisaruskolmikolla on aiempaa kokemusta kesäyrittäjyydestä. Saana on lähtenyt mukaan ensimmäistä kertaa.

– Kaikki on uutta ja on paljon opeteltavaa. Luovat taitomme pääsevät esiin tuotteiden teossa. Muuten päästään kehittämään yrityksen pyörittämiseen liittyviä taitoja. 

Myyntiin tulevat Bob-pehmohahmot syntyvät Saanan virkkuukoukulla. Tarrat on suunnitellut kolmikon sisko ja yllätyskirjapaketit vaativat somistustaitoja.

– Myyntipiste perustuu kutsuvuuteen ja siihen, että se näyttää kivalta. Eli tuotteiden lisäksi keskiössä on visuaalisuus ja hienot esillepanot. Lisäksi asiakaspalvelu tulee olemaan tärkeässä osassa, Senni kertoo. 

Yritys on saanut Nuoriso Leader -rahoitusta popparikoneen hankintaan. Myös hakemukset Oulun kaupungin kesäyrittäjätuesta on jätetty. Tavoitteena on saada löytötarinatoimisto mukaan loppukesän tapahtumiin, kuten Kesäillan kattaukseen ja Oulu kylässä -festivaaleille. 

– Jos kesä menee hyvin, niin miksipä ei jatkettaisi. Pojat lähtevät armeijaan, mutta eiköhän me keskenäänkin pärjätä, Senni naurahtaa.

Lukiolaisesta liikuntakummiksi yhdessä kesässä

Juliaana, 18, löysi yrittäjyyden hieman yllättäen. Ajatus syntyi Kesäyrittäjä-ohjelmasta kertovasta Wilma-viestistä ja kesätyöpaikkojen niukkuudesta. 

– Alkuperäinen ajatus ei ollut ryhtyä, ainakaan vielä, yrittäjäksi. Kun en saanut perinteistä kesätyöpaikkaa, ajattelin, etten menetä mitään, jos kokeilen yrittäjyyttä jo nyt. 

Juliaanan yritys Liikuntakummi tarjoaa liikunnallista lastenhoitoa Virpiniemessä. Pitkään tanssia ja hiihtoa harrastanut nuori haluaa välittää lapsille liikunnan riemua ja innostaa heitä liikkumaan.  

– Palveluni on suunnattu lasten vanhemmille, jotka tarvitsevat lastenhoitoapua työpäivän aikana tai vapaa-ajalla, ja jotka haluavat tarjota lapsilleen hauskaa ja hyvinvointia tukevaa tekemistä.  

Lapsi voi osallistua toimintaan tunnista neljään, ja sisaruksenkin voi ottaa mukaan liikkumaan.

– Aion tilata slacklinen sekä hankkia sulkapalloverkon, erilaisia palloja ja hyppynaruja. Voidaan tehdä erilaisia piha-aktiviteetteja tai vaikka metsäretki. Tarvittaessa pidetään tietysti taukoja ja omat eväätkin voi ottaa matkaan. 

Juliaanalle lasten ohjaaminen on tuttua, sillä hän on vetänyt Haukiputaan Veikoilla yleisurheiluryhmää yli kolme vuotta. Yrittäjyyspolulla hän ottaa ensiaskelia. 

–  Omien työtehtävien ja työaikojen määritteleminen tuntuu tosi kiehtovalta ja motivoivalta. Samaan aikaan myös jännittää, miten osaan hoitaa kaikki yrityksen pyörittämiseen liittyvät asiat. 

Juliaana aloittaa toiminnan Virpinimessä. Muita paikkoja tulee mukaan mahdollisesti myöhemmin.

Juliaana työstää parhaillaan sometiliä ja verkkosivuja, joissa apuna on ollut yrittäjänä toimiva isä sekä tekoäly. Myynti ja markkinointi ovatkin asioita, joita uusi yrittäjä pääsee heti käytännössä opettelemaan.  

Kevytyrittäjyyspalvelu on helpottanut yrityksen pyörittämiseen liittyviä tehtäviä, kuten laskutusta. Tärkeimmän tuen hän kokee saaneensa Kesäyrittäjä-ohjelman sparrausviikoilta. 

– Puhujilta olen saanut tosi paljon uutta tietoa yrittämisestä ja inspiroitunut heidän yrityspoluistaan. Sparrauskerroilla on käsitelty esimerkiksi liiketoimintasuunnitelman tekemistä, yrityksen talousasioita, verkostoitumista sekä itsensä johtamista. 

Vaikka yritysidea ei kantaisi kesää pidemmälle, Juliaana toivoo saavansa itsevarmuutta ja -luottamusta sekä uskoa siihen, että omilla ideoilla voi työllistyä.  

Hänen tähtäimessään ovat opinnot Jyväskylän liikuntapedagogisessa, joten kesäyrittäjyys siivittää myös mahdollista liikunnanopettajan uraa.

  • Kesäyrittäjä-ohjelma on 17–29-vuotiaille suunnattu ohjelma, joka tarjoaa mahdollisuuden testata yritysideaa kesän aikana.  
  • Ohjelma tarjoaa sparrausta, verkostoja sekä mentorin tukea koko kesän ajan.  
  • 17–24-vuotiaat osallistujat voivat myös hakea 330 euron kesäyrittäjätukea Oulun kaupungilta. 
  • Juliaanan palvelut löydät osoitteesta liikuntakummi.fi 
  • Löytötarinatoimiston löydät Instagramista @bobwithbooks 
  • Kesäyrittäjät pitävät myyntipäivän ostoskeskus Valkeassa lauantaina 4.7.2026. Tule ostoksille!