Baden-Württembergin ympäristö-, ilmasto- ja energiaministeriön johtama delegaatio vieraili Oulussa 18.– 19. toukokuuta. Vierailu Ouluun oli osa laajempaa vierailuohjelmaa, missä muut paikkakunnat olivat Helsinki ja Oslo.
Oulussa vierailleessa saksalaisdelegaatiossa oli yhteensä 22 henkilöä, jotka edustivat energia-alan yrityksiä ja ministeriötä. Mukana oli myös poliitikkoja osavaltion hallituksesta. Teemana vierailulle oli vihreä energia ja erityisesti vihreän vedyn tulevat investoinnit ja mahdollisuudet yhteistyöhön alueiden välillä. Saksalaisten delegaatiota johti Dominik Bernauer, energiaosaston johtaja.
Oulussa vieraat vietiin ensi tutustumaan Metsähallituksen luonnonsuojelualueeseen ja luontokeskukseen Sanginjoella ja tämän jälkeen huuhtomaan matkapäivän pölyt harteiltaan Oulun kaupungin vierasmajalle Pehkolaan rennon sunnuntai-illan merkeissä.
Maanantai-aamupäivän aikana vieraat saivat laajan kattauksen tietoa liittyen Oulun alueen vihreään siirtymään ja tuleviin vetyinvestointeihin. Alueen laajasta tarjonnasta olivat kertomassa niin Oulun Energia, Oulun Satama kuin BusinessOulukin, mutta erityisesti alueella toimivat yritykset, kuten Pyyryväisen alueelle suunnitteluvarauksen tehneet Abo Energy ja Energiequelle.

Saksalaisvieraat saivat laajan kattauksen tietoa liittyen Oulun alueen vihreään siirtymään ja tuleviin vetyinvestointeihin.
Lisäksi vieraita kiinnostivat energiasektorin kyberturvallisuuteen liittyvät ratkaisut, joista olivat kertomassa Badrapin ja Sensorfun asiantuntijat Jani Kenttälä ja Ari Knuuti.
– Teemoista virisi antoisa ja tarpeellinen keskustelu, mikä osoitti myös sen, että yhteistyömahdollisuuksia alueiden välillä on paljonkin, sanoo BusinessOulun asiakkuuspäällikkö Janne Hietaniemi.

Nokian kampuksella pistäydyttiin tutustumassa Oulun Energian rakentamaan älykkääseen energiakeskukseen.
Iltapäivällä vieraiden joukko jaettiin kahteen osaan, joista toinen kävi tutustumassa Liminganlahden lintupuiston alueeseen ja toinen tutustui Laanilan teollisuusalueeseen sekä Oulun yliopiston energiasektoriin liittyvään tutkimukseen.
Oulun yliopiston tutkimuksesta olivat kertomassa yliopiston rehtori Arto Maaninen, professorit Marko Huttula, Ari Pouttu ja Kimmo Halunen. Teemat käsittelivät vety-, teräs-, 6G- sekä tietoturvatutkimusta.

Yliopistolla esiteltiin energiasektoriin liittyvää tutkimusta. Etualalla saksalaisdelegaation johtaja Dominik Bernauer.
Päivän päätteeksi vieraat lähtivät siirtymään Helsinkiä kohti poikkeuksellisesti junalla. Lentoliikenteessä olevat lakot tahtoivat sekoittaa matkajärjestelyitä, mutta onneksi VR pelasti tilanteen.