Oulun kaupunki jatkaa vuosi sitten aloitettua kesätyöharjoittelupaikkojen tarjoamista oululaisille yli 18-vuotiaille korkeakouluopiskelijoille. Työtehtäviä on kaupungin yksiköissä, muun muassa konsernihallinnossa, kulttuurihallinnossa, Kulttuuritalo Valveella , museo- ja tiedekeskuksessa ja BusinessOulussa.
– Korkeakouluopiskelijoille kohdennetuissa kaupungin kesätöissä on tarjolla tehtäviä, joissa he pääsevät riittävällä tavalla hyödyntämään ja syventämään opintojen ja tutkinnon kautta kertynyttä osaamistaan riittävän haastavien työtehtävien parissa, kertoo palveluohjaaja Outi Söderman-Juvani.
Oulun kaupungin kesätyöllistämisen tehtävävalikoimaa laajennetaan ja kohdennetaan jo opinnoissaan pidemmälle edenneille opiskelijoille.
– Kesätyöharjoittelijoita etsitään muun muassa someviestintään, arkistointitehtäviin sekä kulttuurialan tuotanto- ja viestintätehtäviin. Tehtäviä löytyy myös kesämuusikkojen koordinaattorina ja museoiden yleisötyössä, palveluasiantuntija Rosa Heininen listaa.
Työpaikkoja on tarjolla vähintään toisen vuoden korkeakouluopiskelijoille, jotka eivät ole päättämässä tutkintoaan ja joiden opinnot jatkuvat vielä syksyllä. Myös kansainväliset opiskelijat, joilla on tutkinto tai opintoja suoritettuna muualla kuin Suomessa, voivat hakea paikkoja saatuaan opinnoistaan hyväksiluvun suomalaisesta oppilaitoksesta.
Kesätyöharjoittelupaikkoja voivat hakea opiskelijat, joiden kotikunta on Oulu. Harjoittelu kestää yhdestä kahteen kuukautta touko–syyskuussa 2026. Työaika on 30 tuntia viikossa ja palkka 1616,91 euroa kuukaudelta.
Hakuaika kesätyöharjoitteluun on 9.2.–6.3.2026. Täytä hakemus osoitteessa ouka.fi/kesatyo.
Lisätietoa kesätöistä:
ouka.fi/kesatyo
businessoulu.com/kesatyo
kesatyo@businessoulu.com
palveluohjaaja Outi Söderman-Juvani, p. 044 703 4038, outi.soderman-juvani@businessoulu.com
palveluasiantuntija Rosa Heininen, p. 040 674 0062, rosa.heininen@businessoulu.com