Mitä tapahtuma tarjoaa nuorten kanssa työskenteleville?

Opettajille ja oppilaanohjaajille, nuorisotyöntekijöille ja työpajoille

Opettajille ja opinto-ohjaajille tapahtuma tarjoaa hyvän mahdollisuuden opettaa oppilaille ja opiskelijoille työelämätietoutta ja tuoda tutuksi eri ammatteja. Työntaitajiksi-tapahtuma soveltuu hyvin kaikille nuorten kanssa ohjaustyötä tekeville.

Ohjaa nuoret tutustumaan tapahtuman eri osa-alueisiin:

Näytteilleasettajat

Mukana olevat työnantajat ja palveluntuottajat haluavat kertoa nuorille työ-, harjoittelu- ja opiskelumahdollisuuksistaan.

Työnäytöksissä voi tutustua eri ammateissa työskentelyyn

Tapahtumassa on mielenkiintoisia ja mukaansatempaavia oppilaitosten työnäytöksiä. Työnäytöksissä nuoret näkevät, kuinka ammatissa työskennellään ja saavat mahdollisuuden kysyä ammattiin opiskelemisesta.

Urakahvilasta vinkkejä ammatinvalintaan, opiskeluun ja kesätyönhakuun

Urakahvilassa voi jutella kahvi- tai teekupposen ääressä asiantuntijoiden kanssa ammatinvalinnasta, koulutusmahdollisuuksista, opintojen suunnittelusta, kesätyönhausta, työhakemuksen tekemisestä tai vaikkapa yrittäjyydestä.

Mielenkiintoiset puheenvuorot ohjelmalavalla

Aiheina mm. ammatinvalintataidot, työnhakutaidot ja yrittäjyys.

Elävä kirja ammattikirjastosta

Lainakirjat ovat eri ammatteja edustavia ihmisiä, joiden kanssa nuori pääsee keskustelemaan työnteon arjesta sekä poluista, joiden kautta ammattiin voi päästä.

Ammattilaisen ottama CV-valokuva

CV-valokuvauspisteessä saa ammattilaisen ottaman CV-kuvan maksutta.

Heidi Härmä

asiantuntija, yritysten osaajatarpeisiin vastaaminen

Antti Haapalainen

koordinaattori, rekrytointitapahtumat ja kohtaanto

Silja Hyrkäs

asiantuntija, kansainvälinen rekrytointi

Tapahtuman toteutuksessa mukana

OSAO:n opiskelijat – OSAO:n englanninkielisen liiketoiminnan opiskelijat ovat mukana tapahtuman info- ja narikkapalveluissa sekä tapahtumapalautteen keräämisessä.

Oulun kaupungin Työpajojen Viestintäpaja – Viestintäpajan nuoret kuvaavat tapahtumassa videota ja valokuvia. Materiaalia ei käytetä kaupallisissa tarkoituksissa.

SPR – SPR vastaa tapahtuman ensiavusta ja esittelee samalla vapaaehtoistoimintaansa. Pisteellä voi kokeilla elvytystä ja defibrillaattorin käyttöä.

Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Oulun kaupunki, BusinessOulu, Koulutuskuntayhtymä OSAO ja Ammattiopisto Luovi.