BusinessOulu

BusinessOulu - Mitä teemme

Hyvä opettaja,

Tässä on lista Oulun alueen korkean teknologian yrityksistä, joista voitte oppilasryhmänne kanssa tiedustella vierailumahdollisuutta. Kannattaa ensin tutustua yrityksiin verkkosivujen kautta, ja kun sopiva kohde löytyy, laittaa sähköpostitiedustelu yhteyshenkilölle.

  • Oulun Yliopisto, FabLab: antti.mantyniemi@oulu.fi
    Käyntiosoite: Erkki Koiso-Kanttilankatu 1, sisäänkäynti R tai 2T. 

  • Oulun yliopisto, UBICOMP-demohuone ja VR-laboratorio, paula.alavesa@oulu.fi
    Käyntiosoite: Erkki Koiso-Kanttilan katu 3, sisäänkäynti E.

  • 9Solutions Oy, sami.herrala@9solutions.fi, käyntiosoite: Teknologiantie 2

  • AavaMobile Kari Räisänen, kari.raisanen@aavamobile.com
    Käyntiosoite: Nahkatehtaankatu 2

  • ARM, Tommii Heinonen, tommi.heinonen@arm.com
    Käyntiosoite: Torikatu 18

  • Bioactive Bone Substitutes Oy, Pekka Jalovaara, Pekka.Jalovaara@oulu.fi
    Käyntiosoite: Kiviharjunlenkki 6

  • Bittium, Jari-Pekka Innanen jari-pekka.innanen@bittium.com, Tommi Härmä, Tommi.Harma@bittium.com
    Käyntiosoite: Tutkijantie 8

  • Boogie Software, Miikka Pakkanen, miikka.pakkanen@boogiesoftware.com
    Käyntiosoite: Kasarmintie 23

  • CGI, Virpi Pelto, virpi.pelto@cgi.fi, Esa Korhonen, esa.korhonen@cgi.com
    Käyntiosoite: Elektroniikkatie 6

  • Chempolis, Esa Rousu, Esa.Rousu@Chempolis.com
    Käyntiosoite: Lääketehtaantie 1

  • Empower, Pekka A Pietilä, pekka.a.pietila@empower.fi
    Käyntiosoite: Elektroniikkatie 12

  • Haltian, Ville Ylläsjärvi, ville.yllasjarvi@haltian.com
    Käyntiosoite: Yrttipellontie 1

  • IndoorAtlas, Hanna-Leena Keskitalo, hanna-leena.keskitalo@indooratlas.com
    Käyntiosoite: Elektroniikkatie 8

  • Mediatek, Ville Salmi, ville.salmi@mediatek.com, kirsi.bryan@mediatek.com
    Käyntiosoite: Elektroniikkatie 10

  • Netplaza, Tommi Linna, tommi.linna@netplaza.fi
    Kirkkokatu 14

  • Neurosonic, Simo Pahkamaa, simo.pahkamaa@neurosonic.fi
    Kansankatu 53

  • Nokia, Niina Rytilahti, niina.rytilahti@nokia.com, Tarja Valtanen, tarja.valtanen@nokia.com
    Käyntiosoite: Kaapelitie 4

  • Nordea, Veli-Pekka Mäkelä, veli-pekka.makela@nordea.com
    Yrttipellontie 6

  • Op, Jukka Parkkinen, jukka.parkkinen@op.fi
    Elektroniikkatie 10

  • Optomed Oy, Laura Piila, laura.piila@optomed.com, Anne Lämsä, anne.lamsa@optomed.fi
    Käyntiosoite: Yrttipellontie 1

  • OuluHealth, Salla Hirvonen, Salla.Hirvonen@businessoulu.com
    Käyntiosoite: OYS A5:5

  • Paras Biopharmaceuticals Finland Oy, Satu Päiväläinen, satu.paivalainen@parasbiopharma.com
    Käyntiosoite: Kiviharjunlenkki 2

  • PrintoCent, Sanna Rousu, sanna.rousu@@vtt.fi
    Käyntiosoite: Kaitoväylä 1

  • Solita, janne.siltari@solita.fi, Torikatu 18

  • Specim Oy, Mikko Kannelsuo, mikko.kannelsuo@SPECIM.FI
    Käyntiosoite: Elektroniikkatie 13

  • Talenom, Petteri.Hyvonen@talenom.fi
    Käyntiosoite: Yrttipellontie 2
  • Tieto Healthcare & Welfare Oy, Esa Haverinen, Esa.Haverinen@tieto.com, Kimmo Alaniska, Kimmo.Alaniska@tieto.com
    Käyntiosoite: Yrttipellontie 1

  • Verkotan, kari.komonen@verkotan.com
    Käyntiosoite: Elektroniikkatie 17

  • ZEF, Jaakko Alasaarela jaakko.alasaarela@zef.fi
    Elektroniikkatie 6

Tämän yrityslistan ylläpidosta vastaa Janne Mustonen BusinessOulusta, janne.mustonen@businessoulu.com.

Varaa liput luokallesi tästä linkistä. Huom! Koulun tulee sijaita Oulun kaupungin alueella.


Oulu tarvitsee uusia osaajia ICT – alalle. Vuoteen 2030 mennessä noin puolet alueella toimivista asiantuntijoista jää eläkkeelle, jolloin uusia asiantuntijoita tarvitaan jopa 7000 lisää. Siksi BusinessOulu järjestää Sivistys – ja kulttuuripalvelujen kanssa kampanjan, jonka puitteissa koululaiset pääsevät kurkistamaan yritysten kulisseihin ja makustelemaan tulevaisuuden työelämää. Yrityksistä voi saada vastauksia mm. kysymyksiin: Millaisia töitä on teknologia-alalla? Miten sinne pääsee? Onko Oulussa töitä?